עקירת שיני בינה – המידע המלא

עקירת שן בינה - מרכז שוורץ ארד

מה ההבדל בין עקירת שן "רגילה" לעקירת שן בינה?

שיני בינה בוקעות בין גיל 16-20 ומאחר ולרוב האנשים אין מקום בפה לשיני הבינה, יש הרבה פעמים צורך בעקירתן. כמובן שעקירת שן בינה מתבצעת רק במקרים בהם השן בוקעת בצורה לא תקינה או שאין מקום לבקיעתה ויש חשש לגרימת נזק לסביבה.

לדוגמא:
1. שן בינה הדוחפת את השיניים הסמוכות קדימה וגורמת לצפיפות העלולה לפגוע בטיפול יישור שיניים שבוצע או באסתטיקה של החיוך.
2. שן בינה הנדחקת אל כותרת או שורשי השן הסמוכה, עלולה לפגוע בשן הטוחנת ולמעשה לגרום להרס שלה.
3. כאשר שיני הבינה מתחילות את בקיעתן וכאשר אין מספיק מרווח לכותרת השן בפה, עלול להיווצר תהליך דלקתי והתפתחות של תהליך ציסטי ממקור שן הבינה הפוגע בעצם הסמוכה לשן. במקרים אלו יש צורך בעקירה.

 

תהליך העקירה:

במידה והשן בקעה, העקירה יחסית פשוטה וניתן לבצעה ביום הבדיקה בהרדמה מקומית עם "גז צחוק". עקירת שן "רגילה" בדרך מתבצעת כאשר יש בעיה בשן ולא ניתן להציל אותה. במקרים כאלו העקירה לרוב פשוטה יחסית ואין צורך בתפרים.

במידה והשן כלואה וטרם בקעה או בקעה באופן חלקי, יש צורך בעקירה כירורגית שן בינה.
הכוונה להליך כירורגי בו חושפים את האזור ומבצעים חתך ברקמה, לאחר מכן עוקרים בעדינות את השן ושורשיה ומסיימים בתפירה.
במקרים רבים אנו ממליצים על הנחת פלזמה עשירה בפיברין (PRF) שמשמשת כמו "דבק ביולוגי" לצורך זירוז תהליכי הריפוי לאחר העקירה.
כדי להפיק PRF, נוטלים כ-2 מבחנות של דם מהמטופל (כמו בדיקת דם פשוטה) ומכינים במקום את ה PRF.

שיני בינה – ובפרט אם הן בוקעות במנח לא תקין או כלואות, הן עלולות לגרום לכאבים, נפיחות, קושי לאכול, פצעים בפה ואפילו זיהומים ונזק לשיניים סמוכות. למרות זאת ולמרות שעקירה ע"י כירורג פה ולסת מונעת את כל הפגיעות הנ"ל, יש לא מעט אנשים החוששים לעבור את התהליך.

כמה זמן נמשכת החלמה מעקירת שן בינה?

כשמתלבטים אם לעבור עקירת שן בינה כלואה זמן החלמה הוא אחד השיקולים המרכזיים. באופן עקרוני, אפשר לחזור לשגרה מלאה, או כמעט מלאה, כבר לאחר עקירת השן הבעייתית – במרבית המקרים נדרשת הרדמה מקומית בלבד ולכן המטופלים יכולים אפילו לנהוג בחזרה לביתם אחרי העקירה. עבור מטופלים בעלי חרדה דנטלית ייתכן שייעשה שימוש בחומרים חזקים יותר לצורך הרדמה וטשטוש, וכשזה המצב המטופל או המטופלת יישארו במרפאה עד שהשפעת החומרים תחלוף.

ב-24 בשעות הראשונות ייתכנו דימומים, ותופעות לוואי נוספות כמו אי נוחות, כאב, נפיחות וקושי מסוים לפתוח את הפה עשויות להימשך עד 7-10 ימים. ישנם גם מטופלים רבים שאצלם התופעות הנ"ל נעלמות תוך זמן קצר יותר, ובכל מקרה הפגיעה בשגרת החיים אחרי עקירת שן בינה היא בהחלט נסבלת (ובפרט ביחס לתועלת הרבה).

 

מתי מומלץ ורצוי צורך לעקור שן בינה?

מומלץ לעקור את שיני הבינה כאשר השן בוקעת במנח לא תקני או כאשר נוצרים תהליכים דלקתיים באזור לדוגמא: היווצרות ציסטה, פגיעה בשן סמוכה, הווצרות עששת או זיהום.
אין צורך לעקור שן בינה שבוקעת וצומחת ללא הפרעה.

 

האם ייתכן מצב שבו שן בינה אינה מתפתחת כלל?!

כן, חוסר מולד של שיני בינה נפוץ למדיי. לא לכולם בוקעות שיני בינה. החוסר המולד הנפוץ ביותר הוא של שיני בינה ולגביו אין מה לדאוג כלל ואינו מצריך טיפול.

יש 32 שיניים קבועות כולל 4 שיני בינה, אולם לפעמים אנו נולדים עם חסר מולד של שיניים קבועות. הסיבות לכך הן תורשתיות.
במקרים בהם יש חסר שיניי בינה מולד, יש לבדוק אם חסרות שיניים נוספות. לעיתים יש במקביל שיניים עודפות, זאת היות ואותו הגן אחראי גם על עודף שיניים.

 

איך יודעים שיש צורך בעקירת שן בינה?!

רצוי לבצע צילום פנורמי, זהו צילום רנטגן דו-מימדי, מבט קדמי של הפה וכל השיניים, זאת ע"מ לראות האם יש שיני בינה, מתי הן עתידות לבקוע והאם הם במנח תקין, זאת ע"מ לטפל בהקדם לפני שנגרם נזק בלתי הפיך.
יש ללכת למומחה לכירורגיה פה ולסת להתייעצות ובמידת הצורך לבצע עקירות.
במקרים רבים לאחר ביצוע צילום הפנורמי, ידרש צילום נוסף לקבלת ממד נוסף – צילום סיטי (CT scan) של אזור העקירה.

 

מהם האלטרנטיבות בעקירת שן בינה והאם חובה לעקור?

במידה ויש צורך בעקירת שן בינה הבוקעת בצורה לא תקינה או במידה ונוצרים הליכים דלקתיים באזור, רצוי לבצע זאת בהקדם ואצל מומחה בלבד.
אין פתרון חלופי. פעמים רבות ממליצים על לקיחת אנטיביוטיקה אולם פתרון זה אינו במקום ביצוע העקירה והינו זמני בלבד.
אנטיביוטיקה אינה מונעת את הנזק שנגרם או עתיד להגרם באזור.

ד"ר דבורה שוורץ-ארד

בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה עין כרם, חברה בצוות המרצים ומרצה בכירה באוניברסיטת ת”א, מרצה מבוקשת בארץ ובעולם.

לקביעת ייעוץ התקשרו 03-5497368

לפרטים נוספים אודות ד"ר שוורץ ארד

ד"ר שוורץ-ארד

מהם הסיכונים הכרוכים בעקירת שן הבינה?

שיני בינה – ובפרט אם הן בוקעות במנח לא תקין או כלואות, הן עלולות לגרום לכאבים, נפיחות, קושי לאכול, פצעים בפה ואפילו זיהומים ונזק לשיניים סמוכות. למרות זאת ולמרות שעקירה ע"י כירורג פה ולסת מונעת את כל הפגיעות הנ"ל, יש לא מעט אנשים החוששים לעבור את התהליך.

עקירת שן בינה לרוב הינה עקירה כירורגית ויש לבצעה רק אצל מומחה לכירורגיה פה ולסת.

שן בינה לסת תחתונה

שיני הבינה בלסת התחתונה ממוקמות מבחינה אנטומית בקרבת עצב תחושתי העובר בתעלה בתוך ולאורך עצם הלסת התחתונה. עצב זה אחראי על התחושה באזור השפה התחתונה ועור הסנטר של אותו הצד ולכן יש לבצע את העקירה בעדינות ובמקצועיות ע"מ לא לפגוע בעצב או בתעלת העצב. מיקום השורשים של שן הבינה, ביחס לתעלת העצב, נבדק על ידי המומחה לאחר ביצוע סיטי.

שן בינה לסת עליונה

בלסת העליונה, שן הבינה במקרים רבים נושקת לקיר רצפת הסינוס לכן גם במקרה זה יש לבצע עקירה רק ע"י ידיים מקצועיות בתחום. מיקום השורשים של שן הבינה, ביחס לרצפת הסינוס, נבדק על ידי המומחה לאחר ביצוע סיטי.

מכתשית יבשה

"מכתשית יבשה" Dry socket , הנה תופעה המתרחשת כתוצאה מיציאה מוקדמת של קריש הדם מהמכתשית הריקה שנותרה בעצם לאחר עקירת השן.
לרוב נצפה במצב זה לאחר עקירת שן בינה בלסת התחתונה ונפוץ בגילאי 20-40. בכדי להוריד את השכיחות של התופעה ממלץ על הנחת PRF (פלזמה עשירה בפיברין) בעת העקירה בתוך המכתשית.
במידה וכבר נוצרה מכתשית יבשה, הטיפול הוא על ידי שטיפה של אזור העקירה והנחת תחבושת תרופתית על מנת להקל על הכאבים עד לריפוי.
הכנסת תחבושת על ידי הרופא אינו תהליך כואב.

 

הכנה לקראת עקירת שן-בינה – למה לצפות?

יעוץ

יש להגיע ליעוץ עם מומחה לכירורגיה פה ולסת, במעמד היעוץ יש להביא צילומי רנטגן.
לאחר בדיקת המטופל והרקע הרפואי ופענוח הצילומים תינתן תוכנית הטיפול והצעת המחיר.

הצילומים שיש להביא

1. צילום פנורמי: צילום רנטגן דו מימד שבו מתקבל מצב כללי של הלסתות, השינים והמפרקים

2. במקרים בהם מדובר על עקירה מורכבת או עקירה בלסת תחתונה, יש להביא גם צילום סיטי: צילום רנטגן המאפשר לאבחן מבנה פנימי של ממצאים באזורים אנטומיים חשובים דוגמת קרבת רצפת הסינוס המקסילרי ומיקום התעלה של העצב המנדיבולרי בלסת תחתונה

הרדמה וטשטוש

העקירה מתבצעת על פי רוב תחת הרדמה מקומית וסדציה נשאפת (גז צחוק).
במידה ומעוניינים בעקירה תחת סדציה נשאפת (גז צחוק) בנוסף להרדמה המקומית, יש צורך בצום של 3 שעות לפני ביצוע העקירה.
קיימת גם אפשרות לבצע תחת סדציה ורידית (טשטוש) או תחת הרדמה כללית – במקרים אלו יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

תפרים

מאחר וברוב המקרים בהם מתבצעת עקירת שן בינה, יש צורך בחיתוך הרקמה לצורך עקירת השן, מסיימים עם תפירת האזור לרוב עם תפרים נספגים/נמסים.
לעיתים רחוקות נדרשים תפרים רגילים אותם יש להוציא כשלושה שבועות מיום העקירה.

החלמה והתאוששות

כשמתלבטים אם לעבור עקירת שן בינה כשמתלבטים אם לעבור עקירת שן בינה כלואה זמן החלמה הוא אחד השיקולים המרכזיים. באופן עקרוני, אפשר לחזור לשגרה מלאה, או כמעט מלאה, כבר לאחר עקירת השן הבעייתית – במרבית המקרים נדרשת הרדמה מקומית בלבד ולכן המטופלים יכולים אפילו לנהוג בחזרה לביתם אחרי העקירה. עבור מטופלים בעלי חרדה דנטלית ייתכן שייעשה שימוש בחומרים חזקים יותר לצורך הרדמה וטשטוש, וכשזה המצב המטופל או המטופלת יישארו במרפאה עד שהשפעת החומרים תחלוף.

ב-24 שעות הראשונות ייתכנו דימומים, ותופעות לוואי נוספות כמו אי נוחות, כאב, נפיחות וקושי מסוים לפתוח את הפה עשויות להימשך עד 7-10 ימים. ישנם גם מטופלים רבים שאצלם התופעות הנ"ל נעלמות תוך זמן קצר יותר, ובכל מקרה הפגיעה בשגרת החיים אחרי עקירת שן בינה היא בהחלט נסבלת (ובפרט ביחס לתועלת הרבה).זמן החלמה הוא אחד השיקולים המרכזיים. באופן עקרוני, אפשר לחזור לשגרה מלאה, או כמעט מלאה, כבר לאחר עקירת השן הבעייתית – במרבית המקרים נדרשת הרדמה מקומית בלבד ולכן המטופלים יכולים אפילו לנהוג בחזרה לביתם אחרי העקירה. עבור מטופלים בעלי חרדה דנטלית ייתכן שייעשה שימוש בחומרים חזקים יותר לצורך הרדמה וטשטוש, וכשזה המצב המטופל או המטופלת יישארו במרפאה עד שהשפעת החומרים תחלוף.

 

ישנן מספר דרכים להבטיח אחרי עקירת שן בינה כלואה החלמה קלה ומהירה ככל האפשר.

ראשית, חשוב להפקיד את הפעולה בידיים מקצועיות, מיומנות ומנוסות מאוד, כך שהיא תתבצע במדויק ומבלי לפגוע בתאי עצב. הדגש השני הוא הקפדה על מילוי כל ההנחיות של מומחה הפה והלסת.

בין ההנחיות העיקריות:

  • ב-24 השעות הראשונות כדאי לא לשטוף את הפה,
  • לא לירוק וגם לא לבצע פעולות שכרוכות בתנועת יניקה (למשל עישון).
  • כמו כן, כדאי לוותר על שתייה חמה.
  • לאורך תקופת ההחלמה, מומלץ להעדיף מזונות רכים ולא חמים מדי,
  • וצחצוח השיניים חייב להתבצע בעדינות – וללא מגע עם האזור שבו בוצעה העקירה.
  • שטיפות של הפה עם מי מלח (כלומר מים בטמפרטורת החדר שמכילים חצי כפית של מלח) מקלות מאוד על הכאבים ומפחיתות את הנפיחות. במידת הצורך, אפשר להשתמש במשככי כאבים וכך להבטיח אחרי עקירת שן בינה החלמה ללא קושי רב מדי.
  • לאחר העקירה רצוי לנוח וכמובן לאכול תזונה רכה וקרה ביום העקירה.

הליך ההחלמה תלוי גם במטופל ומשתנה מאדם לאדם.
במידה ובוצעו תפרים שאינם נמסים יש להגיע להוצאת תפרים לאחר 3 שבועות.
מומלץ לא לעשן וכמובן להמשיך להגיע לביקורות בהתאם להנחיית הרופא.
תרופות – מרשם ינתן למטופל בהתאם לפרוצדורה ולרקע הרפואי.

כאמור, לקראת עקירת שן בינה כלואה החלמה מורכבת היא אחד החששות העיקריים. במקרים שבהם השן הבעייתית נמצאת בסמיכות לתאי עצב, ישנו סיכון לפגיעה בהם, ולכן חשוב במיוחד להגיע אל מומחה פה ולסת מנוסה. במיוחד כך הדבר כשמדובר על שן בינה תחתונה שעלולה להיות קרובה למסלולים העצביים שמעבירים תחושות מהלשון ומהשפה התחתונה אל המוח.

בהתאם, ועל-מנת להבטיח לאחר עקירה כירורגית של שן בינה החלמה מהירה ככל האפשר, נדרש תכנון מדויק של ההליך על בסיס צילומי רנטגן עדכניים. בחלק מהמקרים ניתן לשלוף את השן במלואה, ובאחרים היא תוצא בחלקים.

בכל מקרה, חשוב שוב להדגיש כי ויתור על עקירת שיני בינה עלול להוביל לסיבוכים משמעותיים: סיכון מוגבר לעששת ולדלקות חניכיים, התפתחות ציסטה בחניכיים סביב שן הבינה הכלואה, שיניים לא ישרות עד כדי צורך בטיפול של אורתודנט ועוד. כשמצד שני אחרי עקירת שן בינה החלמה מלאה נמשכת ימים בודדים, כרוכה בתופעות לוואי נסבלות שאפשר להקל עליהן, ומצריכה מעט סבלנות – המסקנה ברורה: אין סיבה להשאיר שיניים כלואות שעלולות להיות מקור לנזקים חמורים.

ד"ר דבורה שוורץ-ארד

בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה עין כרם, חברה בצוות המרצים ומרצה בכירה באוניברסיטת ת”א, מרצה מבוקשת בארץ ובעולם.

לקביעת ייעוץ התקשרו 03-5497368

לפרטים נוספים אודות ד"ר שוורץ ארד

ד"ר שוורץ-ארד