חיוך חושף חניכיים (Gummy Smile)

מה הוא למעשה "חיוך אידיאלי"?

קודם כל חיוך אידיאלי זה האישיות של הבן אדם.
הכללים לחיוך נכון הם – הסימטריה של השיניים, מיקום השפה לגבי השיניים, שיניים צריכות להיות בקו חיוך קעור כמו השפה. השפה צריכה לא למשוך את קצה האף. מידת החשיפה הנכונה היא כל השן ובין 1-3 מילימטר חשיפת חניכיים. לשיניים יש משמעות רבה בחיוך. צבע וצורה, שהשפתיים והחיוך יהיו תואמים למראה הפנים. ניתן להתאים את השיניים למבנה הפנים. ברוב המקרים אפשר לשפר. לפעמים זה שיניים ולפעמים חניכיים. אנחנו פה בשביל זה.

האם ישור שיניים עוזר?

בדר"כ לא, יש צורך בשילוב של טיפול אורתודונטי וניתוח כירורגי. מדובר על עבודת צוות של כירורג פה ולסת ומומחה לישור שינויים.

מה מקור הבעיה של גאמי סמייל – Gummy Smile?

בחלק מהמקרים חיוך חושף חניכיים מעיד על בעיה בלסתות או חוסר יכולת לסגור שפתיים.
קודם כל צריך לזהות את הסיבה והטיפול המומלץ יהיה בהתאם.
לפעמים הסיבה היא פשוט שיניים קטנות, ואז מטפלים בטיפול פשוט, בציפויים וכתרים וכך משפרים את החיוך. במקרים בהם מדובר בשפה עליונה קצרה ניתן להאריך אותה. לעיתים ניתן להשתמש בבוטוקס, כדי לבדוק אם מדובר בפעילות יתר של שרירים .
אופציה נוספת היא כשמדובר בלסת מוגדלת, ואז ניתן לתקן את מיקום הלסת. זהו הליך שבדרך כלל עושים בלסת העליונה כאשר היא גדולה מדי.
מדובר בניתוח אורתו כירורגי , בדרגת החלמה בינונית, ניתן לשלב אותו עם ניתוחים נוספים כמו לסת תחתונה, או ניתוח סנטר. מאוד שכיח לבצע אותו יחד עם ניתוח סנטר. התיקון מתבצע יחד וממש משנה את פניו של האדם.

מתי ישנה חשיפה – בזמן מנוחה או בעת חיוך?

חיוך חושף חניכיים הוא חיוך בו רואים חלק גדול מהחניכיים בנוסף לשיניים וזה יוצר מראה לא אסתטי. צריך לבדוק האם זה קורה רק בחיוך או גם בזמן מנוחה. אם זמן החשיפה הוא רק בחיוך זה תקין, תלוי גם בנורמות וב"מודות" של אותה תקופה. היום נראה יותר דוגמניות חושפות חניכיים בחיוך כמו ג'וליה רוברטס, ניקןל קידמן, מיילי סיירוס, גוליאן מור, ג'ניפר גרנר, בן אפלק ועוד שחקנים רבים אחרים.

מה מתקנת הפעולה הכירורגית?

מבליטה החוצה את השפה, הופכת ממראה שמוט למראה בולט ויציב יותר עם תמיכה ונפח.
חשוב לדעת שתיקון באמצעות ניתוח כזה של לסתות, הדורש שינוי מנח הלסת,כולל לעיתים גם יישור שיניים, שמאריך את משך ההחלמה והתוצאה. זה הליך של יישור- ניתוח- ושוב יישור. ניתן לעשות בכל גיל.

החלמה והתאוששות

לוקח קצת זמן להחלמה מלאה, עד לאכילת אוכל קשה. בערך שישה שבועות. התוצאה היא מיידית אך זמן ההסתגלות לוקח מספר שבועות עד חודשים עד לקבלת המראה הסופי.
כמובן שאין צלקות חיצוניות והכל מתבצע בתוך חלל הפה. ניתוח כזה אורך שעתיים- שלוש בהרדמה כללית , האשפוז הוא ללילה .