כירורגיה זעיר-פולשנית לטיפול בבעיות מפרק הלסת

שטיפת מפרק הלסת

ארתרוצנטזיס הינה פעולה כירורגית זעיר פולשנית המיועדת לשטוף את חלל המפרק. המונח הנפוץ יותר הוא שטיפת מפרק. במהלך הפעולה שוטפים את תוכן המפרק עם מים פיזיולוגיים ובכך מסלקים רעלנים ותוצרי דלקת אשר גורמים לכאבים, הרס, ושחיקת סחוס. בסוף הפעולה מזריקים סטרואידים (נגד דלקת) ו/או חומצה היאלורונית (לסיכה). הפעולה לרוב נמשכת מספר דקות ונעשית תחת הרדמה מקומית או סוג של טשטוש קל. בסרטון הראשון מופיעה אנימציה המתארת את הפעולה ובסרטון שלאחריו צילום וידאו קליני של שטיפת מפרק במטופלת עם אוסטאו-ארתריטיס.

 

 

ארתרוסקופיה של מפרק הלסת

ארתרוסקופיה הינה טכניקה כירורגית זעיר פולשנית המשמשת לטיפול במגוון רחב של בעיות מפרק. אחת האינדיקציות לארתרוסקופיה הינו מצב הקרוי נעילת מפרק הלסת. מצב זה מתבטא בהגבלה בפתיחת הפה עם/בלי כאב במפרק הפגוע. הנעילה יכולה להופיע באופן פתאומי או אחרי תקופה של קליקים במפרק הלסת והיתקעויות זמניות.
במהלך הארתרוסקופיה המנתח עושה מוביליזציה לדיסק הסחוסי התוך-מפרקי, מרחיב את חלל המפרק, שוטף את תוכן המפרק, קורע הידבקויות פיברוטיות, ומזריק סטרואידים באזורים סלקטיביים. התוצאה נראית לרוב מיד בסוף הניתוח כאשר היכולת לפתוח את הפה באופן מקסימלי חוזרת למטופל. בסרטון הבא מופיעה אנימציה המתארת את הפעולה, ובסרטון שאחריו צילום וידאו קליני של מטופלת עם נעילת לסת והגבלה בפתיחת הפה אשר טופלה אם ארתרוסקופיה של מפרק הלסת.

 

 

סינוביאל כונדרומטוזיס הינה מחלה תוך מפרקית המתבטאת ביצירת גופיפים חופשיים אשר ממלאים את חלל המפרק, שוחקים את המבנים שלו, מפריעים לתנועה, וגורמים לכאבים. הרבה פעמים המטופל לא מודע לבעיה והביטוי הראשון שלה (בצורת כאבים והגבלה) מופיע בשלב מאוחר יחסית.
בשלבים המוקדמים של המחלה כאשר הגופיפים החופשיים קטנים, ניתן לטפל בצורה ארתרוסקופית. כאשר המחלה מתקדמת והגופיפים גדולים ומסויידים, לרוב יש צורך בניתוח פתוח של מפרק הלסת.

למידע נוסף על TMJ בעיות במפרק הלסת >>

לכתבות נוספות במגזין

ד"ר וסים עבוד

רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז רפואי שיבא תל השומר ואחראי מרפאת מפרקי הלסת TMJ במחלקה.

לקביעת תור התקשרו 073-7028991

לפרטים נוספים על ד"ר וסים עבוד

ד"ר ואסים עבוד