עקירת שיניים: כל מה שרצית לדעת!

עקירת שיניים הייתה ונשארה אחד הטיפולים הנחוצים והשכיחים ביותר ברפואת שיניים. בכתבה זו נבהיר למה ומתי צריך עקירת שן.

מדוע נזקקים לעקירת שיניים בעידן הממוחשב והמתקדם שלנו?

רוב בני האדם יזדקקו בשלב כזה או אחר בחייהם לטיפול עקירת שיניים (ויותר מפעם אחת). מדוע זה קורה? הנה כמה סיבות מרכזיות לטיפול השכיח הזה:

עקירת "שיני חלב" – שיניים נשירות, בילדות:

עקירת שן נשירה תבוצע רק כאשר אין אפשרות טיפול אחרת מתאימה. להלן מספר סיבות לעקירת שיניים נשירות ("שיני חלב"):

 • עששת: לעיתים יש לעקור שיניים נשירות בשל עששת (מחלת שיניים) שאינה ניתנת לטיפול, או בעקבות חבלה (בעיקר באזור קדמי).
 • לצורך טיפול אורתודנטי (יישור שיניים): עקירת שיניים נשירות נעשית לעיתים כתהליך מקדים או יחד עם תהליך ליישור שיניים. במהלך בקיעת השיניים לעיתים קרובות יש נחיצות בעקירת שיניים נשירות ("שיני חלב") לפני מועד נשירתן הטבעי, וזאת כדי לשפר את הטיפול ליישור שיניים ול"עודד" בקיעת שיניים קבועות.
 • "עידוד" בקיעת שיניים קבועות: בתהליך חשיפת שיניים קבועות כלואות, יש לעיתים לעקור שיניים נשירות שהיו אמורות לנשור באופן טבעי או שמצויות "בדרך" הבקיעה של השן הקבועה הכלואה שנחשפת. תהליך עקירה זו מבוצע בד"כ עם התהליך הכירורגי לחשיפת השן הקבועה הכלואה.

עקירת "שיני חלב" – שיניים נשירות, בבגרות:

לעיתים יש צורך בעקירת שיני חלב – נשירות בבגרות. מה הסיבות לכך?

 • חסר שיניים מולד הנה סיבה שכיחה להמצאות שיניים נשירות לאורך זמן במקומות בהם אין שן קבועה להמירן. יש ומחליטים להשאיר שיניים אלה עד ש"יפלו" מעצמן וזה עשוי לקרות אפילו בעשור השלישי לחיים. אולם, בפעמים רבות אחרות, שיניים אלה מיועדות לעקירה בשל עששת, "שקיעה" שברים וכו'. לפיכן קורה שמבצעים עקירת שיניים נשירות בבגרות, בדרך כלל לצורך ביצוע שתלים להשלמת השיניים החסרות מלידה.

לסיכום: סיבות נפוצות לעקירת שיניים נשירות ("שיני חלב"): עששת שאינה ניתנת לטיפול, בתהליך יישור שיניים, בעת חשיפת שיניים סמוכות כלואות, חסר מולד של שיניים קבועות ועוד.

עקירת שיניים קבועות

בילדות:

 • טיפול אורתודנטי (יישור שיניים): לעיתים יש לעקור שיניים קבועות בילדות. בדרך כלל מסיבות של טיפול אותודנטי, לפנות מקום בשל צפיפות. במקרה כזה, ההנחייה תינתן על ידי האורתודנט, בתיאום עם הכירורג/ית. בדרך כלל נעקרות שיניים באופן סימטרי בלסת העליונה ו/או התחתונה.
 • עששת: גורם נפוץ עד היום לצערנו הוא מחלת השיניים הנפוצה -עששת. לעיתים העקירה ממלצת בשל העששת והרס הכותרת, בשן שאינה ניתנת יותר לטיפול. יש לשקול "שמירת מקום" לעת שבה ניתן יהיה להמיר את השן בשתל, או "סגירת" המרווח באמצעים אורתודנטים.
 • שן עודפת: חסר שיניים ועודף שיניים הנו תורשתי. במקרים של עודף שיניים הן בדרך כלל כלואות ועלולות להפריע את בקיעתן התקינה של השיניים ה"רגילות". לפיכן ההחלטה בד"כ היא לעקרן בגיל צעיר כדי לאפשר את בקיעת השיניים הסמוכות. בכל מקרה גם כאן נדרשת מעורבות אורתודנט. לעיתים, למרות הוצאת השן הכלואה עדיין בקיעת השיניים הסמוכות עלולה להיות מעוכבת ויש לחשוף ו"למשוך" אורתודנטית את השן/שיניים למקומן התקין בקשת.

בכל מקרה, בעקירת שיניים קבועות בילדים (עד לבגרות בגיל 18) יש לקבל חתימת הורים, או אפוטרופוס.

לסיכום: סיבות נפוצות לעקירת שיניים קבועות בילדות (עד גיל 18): שיניים עודפות, סיבות אורתודנטיות (צפיפות), עששת שאינה ברת טיפול, שבר בשן ועוד.

בבגרות:

לצערנו יש לעיתים לעקור שיניים מסיבות שונות, להלן פירוט הסיבות השכיחות, אם נאמר לך כי יש לעקור שן קבועה מסיבות אחרות, נשמח לייעץ לפני ביצוע העקירה!

 • כותרת שן הרוסה: הסיבה השכיחה ביותר. כותרת השן הינה החלק החשוף של השן, היא מועדת למרבית הנזקים הנגרמים ממזון, חיידקים, חבלה, וכו'. כאשר חלק זה פגוע באופן שאינו ניתן לתיקון, נוצר בדרך כלל ההכרח לעקור את השן כולה. ישנה אפשרות חלופית המאפשרת שמירה של השן, על ידי הבקעה של שורש השן במידה והוא תקין. יש לדון עם רופא/ת השיניים על כל האפשרויות ל"הצלת השן" לפני עקירתה.
 • שן שבורה: שן עלולה להישבר כתוצאה משחיקת שיניים, או מאכילת גורם קשה מפתיע (גרעין של זית בסלט למשל), או "כבלאי" במקרה של שן עם טיפול שורש. במרבית המקרים של שן שנשברה, ניתן "להציל" אותה ולהימנע מעקירה. אך במקרים אחרים, התלויים במיקום השבר, גודלו ואלמנטים נוספים הקשורים אליו, אין כל ברירה אחרת למעט עקירה.
 • שן בינה: מדובר בשן הטוחנת השלישית, הבוקעת לרוב בין גיל 17 ל-20, ולעיתים קרובות, עושה זאת באופן לא תקין. הדבר גורם לשלל בעיות, בראשן עששת בשן הסמוכה, היווצרות ציסטה ועוד. במקרים רבים, מוכרחים לעקור שן זו.
 • מחלת חניכיים – שיניים ניידות: עקירת שיניים אשר אבדו את תאחיזתן בעצם, הנה אחת הסיבות השכיחות לעקירת שיניים. לעיתים הרופא ימליץ על עקירת שיניים אלה לפני שהן "נושרות" מאליהן כדי לשמר את העצם התומכת לצורך ביצוע שתלים .
 • שן כלואה: בד"כ מדובר בשיני בינה כלואות, אולם לעיתים קיימות שיניים כלואות אחרות שלא בקעו באופן תקין ומחליטים לעקרן. האפשרות השניה בד"כ לעקירת שן כלואה היא חשיפתה ומשיכתה למקומה בקשת השיניים. בגיל המבוגר, טיפול זה בדרך כלל לא ממולץ ועל כן ההחלטה במרבית המרים היא עקירת השן הכלואה.

לסיכום: סיבות נפוצות לעקירת שיניים קבועות: כותרת הרוסה, שבר בשן שאינו ניתן לטיפול, שן בינה, שן ניידת, שן כלואה ועוד.

סוגי עקירת שיניים

עקירות השיניים מגוונות ונבדלות זו מזו על פי הגורם, מהות הטיפול, ברמת המורכבות, באופן ההרדמה המקובל ובפרמטרים נוספים.
בואו נכיר מעט מקרוב את סוגי העקירות ודרכי הטיפול בנמרכז כירורגי שוורץ-ארד .

 • עקירה רגילה של שן נשירה ("שיני חלב" אצל ילדים ומבוגרים) ושן קבועה (כשכותרת השן אינה פגועה באופן מלא, ומיקום השן נוח באופן יחסי). עקירות פשוטות לביצוע באופן יחסי.
 • עקירה כירורגית: עקירה כירוגית נחוצה בשל מספר גורמים: מיקום השן, רמת הרס כותרת השן, צורת השורשים ועוד. בעקירה זו, קיימת התערבות כירורגית לצורך חילוץ השן מאחיזתה.
 • עקירת שן כלואה שאינה שן בינה: (כזו הכלואה מתחת לחניכיים בתוך עצם הלסת). במקרה זה תבוצע בדיקה מקדימה של CT במרכז כירורגי שוורץ ארד בנוסף לצילומים הרגילים (פנורמי ואו פריאפיקלי).
 • עקירת שן בינה: האתגר הטמון בעקירה זו, הינו בשל מיקום השן, הנמצאת בחלקו האחורי של הפה ומקשה על ההגעה אליה.

את סקירת העקירות הקיימות נסיים עם זו הנחשבת בעיניי מומחים רבים למאתגרת מכולן:

 • עקירת שן בינה כלואה: מדובר בעקירה מורכבת, הדורשת פתיחה, חשיפה וסגירה כירורגית. עקורה זו דורשת דיוק מרבי לאורך כל שלבי הטיפול וניסיון ומיומנות של המטפל.
  לקריאת המאמר "מתי חייבים לעקור שיני בינה?" כנסו
  כדי לאבחן האם נחוצה עקירה ואם כן, איזה טיפול מתאים לך, ניתן להגיע לפגישת ייעוץ.

אם בידכם צילומים ניתן לשלחם אלינו לצורך אבחון ראשוני.
צילומים אחרים ניתן לבצע ביום הבדיקה / עקירה אצלנו (פנורמי, CT).

אנחנו מזמינים אתכם לבצע את העקירה שלכם במרכז הכירורגי שוורץ-ארד לפרטים נוספים צרו קשר

לכתבות נוספות במגזין

אודות הכותבת

ד"ר דבורה שוורץ-ארד

בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה עין כרם, חברה בצוות המרצים ומרצה בכירה באוניברסיטת ת”א, מרצה מבוקשת בעולם ובארץ ועוד

לקביעת תור התקשרו 03-5497368

לפרטים נוספים

ד"ר שוורץ-ארד