כדי להקל על יצירת הקשר
נא למלא את הטופס הבא

עקירת שן בינה

שיני בינה הן שניים טוחנות שלישיות והאחרונות בהתפתחות.
מיקומן הינו בחלק האחורי של הפה, מאחורי השיניים הטוחנות השניות הבוקעות בסביבות גיל 12. סיום התפתחות שיני הבינה הינו בין הגילאים 15-20 , דבר המקושר באופן מסורתי לתחילת תקופת הבגרות והשגת הבינה ומכאן נגזר השם. עקירה כירורגית עבור שן בינה מומלץ לבצע כמה שיותר מוקדם על מנת למנוע סיבוכים בעתיד

כל שן כלואה נחשבת במצב לא תקין ומכאן שיש צורך בהתייחסות טיפולית כמו: עקירת השן, חשיפתה, בקיעתה בחלל הפה או מעקב לאורך זמן.
במקרים בהם אין מקום מספיק לבקיעת שן בינה, שן הבינה חשבת כשן "כלואה" ועלולות להתעורר בעיות שונות ביניהן: מחלות חניכיים, זיהומים, נזקים לשיניים הסמוכות, נזקים לעצם ע"י יצירת ציסטות או צפיפות בשיניים קדמיות.
ההחלמה והריפוי לאחר עקירה כירורגית עבור שן בינה כלואה מהירה יותר וצפויה יותר, עם אפשרויות סיבוך מזעריות אפשריות, כאשר היא מתבצעת בגיל צעיר (גיל העשרה או תחילת שנות ה-20).
יש לא מעט מחקרים אשר הוכיחו כי במקרים בהם השיניים נעקרו לפני הופעת זיהומים או בעיות אחרות, זמן ההחלמה היה טוב ומהיר יותר.

אצל רובנו חלל הפה לא מספיק גדול לכל השיניים כך שכולן תהיינה פונקציונאליות וברות אפשרות ניקוי. כאשר מתרחש תהליך כזה והשן אינה יכולה לבקוע במלואה לעמדה תקינה לצורך לעיסה ופונקציה חמסיבה זו היא מוגדרת "שן בינה כלואה".
החשיבות הגדולה של מצב זה הינו חוסר היכולת לנקות את אזור השן כראוי, דבר המקשה גם על ניקוי הטוחנת השנייה (השן הממוקמת קדמית לשן הבינה).
כתוצאה מכך יכולות להתרחש הפרעות שונות וביניהן עששת ומחלות חניכיים ועצם.
בדרך כלל נלקח צילום רנטגן מיוחד של הפה והלסתות, לצורך קביעה אם שיני הבינה כלואות.

קיימות 3 צורות של כליאה

כליאה ברקמה רכה: חוסר במקום המאפשר נסיגה של חניכיים, למרות התחלת בקיעת השן ו"פריצת" הכותרת מעבר לעצם. השן
כלואה מתחת לחניכיים. מאופיין על-ידי כיסוי השן הכלואה רק על ידי רקמה רכה (רקמת החניכיים), דבר המונע אפשרות תקינה לניקוי ובמקרים מסוימים מוביל לדלקות וזיהומים באזור.
כליאה בעצם בצורה חלקית: מתרחשת במקרים משמעותיים יותר של חוסר מקום בעת בקיעת שן הבינה. במקרים מהסוג הזה השן תהיה עטופה חלקית באמצעות החניכיים וחלקית בעצם הלסת. השן אינה לוקחת חלק פונקציונלי בעת הלעיסה ולא ניתן לנקות את שן הבינה, דבר המוביל במקרים רבים לדלקות וזיהומים באזור.
כליאה מלאה בעצם: מתרחשת כאשר יש חוסר מקום מוחלט לבקיעת השן והיא עטפה כולה באמצעות עצם וחניכיים ותישאר שן בינה כלואה אשר לא נראית בחלל הפה.

טיפול עקירות שיני בינה יכול להיות חוויה נוחה וחיובית באם מבוצע במרכז כירורגי שוורץ-ארד.

03-5497368
שינוי גודל גופנים
ניגודיות