כדי להקל על יצירת הקשר
נא למלא את הטופס הבא

עקירת שן בינה

שיני בינה הן שניים טוחנות שלישיות והאחרונות בהתפתחות.
מיקומן הינו בחלק האחורי של הפה, מאחורי השיניים הטוחנות השניות הבוקעות בסביבות גיל 12. סיום התפתחות שיני הבינה הינו בין הגילאים 15-20 , דבר המקושר באופן מסורתי לתחילת תקופת הבגרות והשגת הבינה ומכאן נגזר השם. עקירה כירורגית עבור שן בינה מומלץ לבצע כמה שיותר מוקדם על מנת למנוע סיבוכים בעתיד

כל שן כלואה נחשבת במצב לא תקין ומכאן שיש צורך בהתייחסות טיפולית כמו: עקירת השן, חשיפתה, הבקעתה לחלל הפה או מעקב לאורך זמן.
כאשר לא קיים מספיק מקום לבקיעת שן הבינה, שן הבינה הינה כלואה וכתוצאה מכך מספר בעיות עלולות להתעורר וביניהן:
זיהום, נזק לשן השכנה, מחלת חניכיים, נזק לעצם על ידי יצירת ציסטה או גידול וצפיפות בשיניים הקדמיות.
ההחלמה והריפוי לאחר עקירה כירורגית עבור שן בינה כלואה מהירה יותר וצפויה יותר, עם אפשרויות סיבוך מזעריות אפשריות, ככל שהעקירות מבוצעות בגיל צעיר; גיל העשרה או שנות העשרים המוקדמות.
מחקרים הדגימו כי ההחלמה טובה יותר כאשר השיניים נעקרו לפני הופעת בעיות וזיהומים.

אצל רובנו, אין מספיק מקום בפה לבקיעת כל השיניים כך שכולן תהיינה פונקציונאליות וברות אפשרות ניקוי. כאשר מתרחש תהליך כזה והשן אינה יכולה לבקוע במלואה לעמדה תקינה לצורך לעיסה ופונקציה, השן נקראת שן כלואה.
החשיבות הגדולה של מצב זה הינו חוסר היכולת לנקות את אזור השן כראוי, דבר המקשה גם על ניקוי הטוחנת השנייה (השן הממוקמת קדמית לשן הבינה).
כתוצאה מכך יכולות להתרחש הפרעות שונות וביניהן עששת ומחלות חניכיים ועצם.
בדרך כלל נלקח צילום רנטגן מיוחד של הפה והלסתות, לצורך קביעה אם שיני הבינה כלואות.

קיימות 3 צורות של כליאה

כליאה ברקמה רכה: אין מספיק מקום כדי לאפשר לחניכיים לסגת, למרות התחלת בקיעת השן ו"פריצת" הכותרת מעבר לעצם. השן
כלואה מתחת לחניכיים. צורה זו מאופיינת על- ידי כיסוי השן הכלואה רק על ידי רקמה רכה (רקמת החניכיים), דבר המונע אפשרות ניקוי תקין של האזור ובמקרים מסוימים מוביל לדלקות וזיהומים באזור.
כליאה חלקית בעצם: מתרחשת כאשר קיים חוסר מקום משמעותי יותר לבקיעת שן הבינה. במצב זה שן הבינה מכוסה חלקית בעודף חניכיים וחלקית בעצם הלסת. שן הבינה אינה פונקציונאלית בתהליך הלעיסה ולא ניתנת לניקוי, דבר המוביל במקרים רבים לדלקות וזיהומים באזור.
כליאה מלאה בעצם: מתרחשת כאשר אין כלל מקום לבקיעת שן הבינה. במצב זה שן הבינה מכוסה במלואה בחניכיים ועצם, נותרת כלואה במלואה מתחת לחניכיים ועצם הלסת ולא נראית כלל בחלל הפה.

טיפול עקירות שיני בינה יכול להיות חוויה נוחה וחיובית באם מבוצע במרכז כירורגי שוורץ-ארד.
לפרטים ולייעוץ צרו קשר

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

התגעגענו!

לאחר שעבדנו במתכונת חירום בתקופת הקורונה, מרכז כירורגי שוורץ-ארד חזר לעבוד במתכונת שיגרה בהתאם להנחיות משרד הבריאות.