כדי להקל על יצירת הקשר
נא למלא את הטופס הבא

  ציסטה בחניכיים | ציסטה בפה | נגעים בחלל הפה

  ציסטה היא מעין שקיק חריג שבתוכו חומר מוצק או נוזלי עטוף בקרום. ציסטות עלולות לצוץ באיברים שונים בגוף, וכשהן מופיעות בחלל הפה ובפרט בחניכיים חשוב מאוד לטפל בהן ללא דיחוי. דגש חשוב נוסף הוא הזיהוי המוקדם על-מנת למנוע פגיעה חמורה בשיניים.

  רבים סובלים מפצעים / נגעים בחלל בפה. פצעים יכולים להופיע כאירוע חוזר באותם מקומות כדוגמת אפטות, או כאירוע בודד.
  ישנה חשיבות לביצוע אבחון נגעים בחלל הפה היכולים, במקרים חריגים, להעיד על התפתחות תהליך שאינו טוב (ממאיר).
  בחלל הפה גדלים לעיתים נגעים אשר חלקם חולפים עם הזמן (גם ללא טיפול) כדוגמת אפטות, וחלקם דורשים התייחסות רצינית המצריכה פניה מידית לכירורג פה ולסת, לביצוע אבחנה מדויקת וביופסיה בהתאם.

  ישנם מס' סוגים של ציסטות המתפתחות בחלל הפה ובעצמות הלסתות.
  הציסטה הינה חלל פתולוגי מצופה תאים (אפיתל) המקיף חומר נוזלי או גבישי. הציסטה יכולה להתפתח באזור רקמות רכות: שפתיים, חניכיים, לשון, חך, או באזור העצם (הלסת).

  ציסטה מתהווה כתוצאה מהצטבות נוזלים (אפילו ממקור בלוטת רוק קטנה או גדולה שבעקבות חסימה של צינור הניקוז שלה).
  לעיתים הנוזל מעיד על מהצטברות זיהום דלקתי באזור או תהליך אחר שאינו קשור לזיהום אלא לתהליך התפתחותי או אחר, ואז הנוזל בציסטה אינו דלקתי.

  כאשר הציסטות השכיחות ביותר הנן ממקור דלקתי, על רקע של זיהום מסביב לשורשי השן – או סביב כותרות שיניים כלואות.

  שינוי צבע החניכיים ורקמות הפה (ללבן, אדום, חום, שחור, כחול) אינו תקין ויכול להעיד על נגעים בפה או ציסטות בחניכיים.
  במקרים כאלה, יש להגיע לאבחון ובמידת הצורך יש לקחת דגימה לצורך אבחון נגעים בחלל הפה וטיפול.

  ישנן מספר סיבות אפשריות להופעת ציסטה בחניכיים. סיבה נפוצה במיוחד היא דלקת חניכיים שלא מטופלת כראוי, וכתוצאה ממנה מצטברים חיידקים רבים בין הרקמות הרכות לבין השיניים. גורם אפשרי אחר הוא חבלה פיזית בשן כתוצאה מנפילה, חבטה או תאונה, וגם פגיעה בלסת עלולה להוביל לציסטה בחלל הפה (הן בחניכיים והן בעצם הלסת או בחך). טיפול שורש לא מקצועי הוא מקור נוסף להתפתחות ציסטות בחניכיים.

  סוג אחר של ציסטות נוצר עקב הצטברות של נוזלים, למשל עקב חסימה בצינורית הניקוז של בלוטת רוק. זיהוי מדויק של החומר שמרכיב את הציסטה הכרחי כדי לקבוע את שיטת הטיפול.

  יש לקחת דגימה, הדגימה תישלח למומחה אשר יאבחן באיזו תהליך מדובר ובאיזה סוג טיפול יש לנקוט. הטיפול עצמו יבוצע על ידי כירורגית פה ולסת. יש להסיר את הגורם לתהליך יחד עם התהליך הפתלוגי.
  שימו לב – אבחון מוקדם שומר על בריאותך ועשוי להציל חיים.

  ישנן מספר דרכים לסלק ציסטה בחניכיים. הבחירה ביניהן היא בהתאם לסוג הציסטה, הגודל שלה ופרמטרים נוספים, ולכן חשוב מאוד הניסיון של רופא או רופאת השיניים שמטפלים במצב.

  אופציה אחת היא טיפול שורש יסודי והסרת החלקים המזוהמים כך שגם הציסטה נעלמת. במקרים אחרים, הטיפול המומלץ הוא ניתוח להסרת הציסטה. למעשה, ישנם מספר סוגי הליכים דנטליים כירורגיים: כריתה חלקית (של הקרום, כך שתוכן הציסטה ישתחרר וינוקז מהפה), כריתה (של הציסטה ביחד עם חלקו העליון של שורש אותה שן שנפגעה מהגידול), המיסקציה (כריתה של הציסטה ביחד עם השורש של השן הפגועה וגם חלק מהכתר של אותה שן), והסרת השן.

  במקרים שבהם אין ברירה אלא להסיר שן או חלק ממנה עקב הציסטה, יבוצעו גם פעולות שיקומיות. במצבים מסוימים תילקח דגימה מהציסטה על-מנת לוודא שהיא לא ממאירה. מורכבות הטיפול

  ישנה חשיבות רבה לזיהוי מוקדם ככל האפשר של כל ציסטה בחניכיים או בחלל הפה, כדי למנוע מהנגע לגרום נזק משמעותי ואפילו בלתי הפיך.

  בהקשר זה, כדאי לדעת שלא תמיד ניתן להבחין בציסטה כשהיא בשלבים הראשוניים של ההתפתחות שלה, וכמו כן אין תחושות חריגות. ביקורות תקופתיות אצל רופא שיניים מנוסה מאפשרות איתור ציסטות, ואם מקפידים על התדירות המומלצת מובטח זיהוי ובזכותו טיפול חניכיים מתאים עוד לפני שנגרמה פגיעה של ממש בחלל הפה.

  במקרים אחרים, תחושת כאב מובילה את האדם למרפאת שיניים, ורצוי כזו שיש גם בה מומחים לחניכיים ולכירורגיית פה ולסת, כך שניתן יהיה לספק מענה מקיף לכל בעיה. סימן אזהרה נוסף שמחייב אבחון מקצועי הוא שינוי בגוון החניכיים.

  מרכז כירורגי שוורץ-ארד ממוקם ברמת החייל, תל אביב. המרכז מנוהל על ידי ד"ר דבורה שוורץ-ארד, מומחית בעלת שם עולמי בתחום כירורגית פה ולסת.
  לתיאום פגישת ייעוץ לחצו כאן

  03-5497368
  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות