ניתוח אף

ניתוח אף הינו אחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר. ניתוח זה מספק מענה הן לבעיות רפואיות אשר משפיעות על מערכת הנשימה והוא כמובן גם מאוד פופולארי לבעיות ומטרות אסתטיות מגוונות: אף רחב, אף ארוך, אף סולד מדי ועוד. לפעמים הצורך נוצר כתוצאה מבעיה מולדת, ולפעמים הגורם הוא חבלה, תאונה או טראומה שפגעו במבנה האף. כמו כן הרבה מקרים של בחירה בניתוח אסתטי באף כדי לשפר את מראה האף ולקבל את המראה עליו אנו חולמים.

לצד החלוקה לניתוחי אף רפואיים וניתוחי אף אסתטיים – כאשר ההבדל ברור מעצם ההגדרה – ישנן שתי שיטות כירורגיות עיקריות לביצוע ניתוחי אף: ניתוח אף סגור, שנקרא גם ניתוח אף קלאסי, וניתוח אף פתוח. מיד נרחיב על כל היבט ושיטה.

  צרו קשר - אנחנו כאן בשבילכם
  ניתוח אף

  ניתוח אף רפואי

  ניתוח אף רפואי בד"כ מבוצע עקב איזושהי פתולוגיה או בעיה פיזיולוגית של מערכת האף, ניתוחים הנקראים לעיתים ניתוחי אף פונקציונאליים. זהו תחום כירורגי המיועד לפתור ולתקן שלל בעיות הקשורות לאף והוא פחות "פלסטי" במהותו והרבה יותר רפואי. ניתוחים אלו מתמקדים בהיבטים הרפואיים ומשמעותית פחות בהיבטים האסתטיים, כדי לשפר את תפקוד האף ואת איכות החיים של המטופלים.

  ניתוחי אף רפואיים נפוצים כוללים למשל:

  • ניתוחי ספטום (מחיצות) המיועדים לתקן סטיות או אף פתחים במחיצות האף הפנימיות, מה שעשוי להוביל לקשיי נשימה ושלל בעיות במערכת הנשימה והריח.
  • ניתוח קונכיות באף (Turbinate Surgery) לתיקון קונכיות נפוחות, גודש תמידי באף בעקבות בעיה בקונכיות, קשיי נשימה וכדומה. בניתוח למעשה כורתים חלק או את כל הקונכיות – רק לאחר אבחון מקיף כמובן.
  • ניתוח תיקון סחוס באף מבוצע כדי לתקן בעיות, פגיעות או מבנה א-נורמלי של סחוס האף שהינו מרכיב חשוב בתפקוד תקין של מערכות האף.

  בהתאם למצב הרפואי והצורך הכירורגי בוחרים ספציפית את שיטת הניתוח, אך מעצם מהות ניתוחים אלו לרוב התהליך יבוצע בשיטת ניתוח אף סגור ודרך חלל האף עצמו.

  ניתוח אף סגור – הליך כירורגי אשר מתבצע מתוך חלל האף, דרך חתך בתוך הנחיריים. ניתוח זה לא מותיר צלקת חיצונית, רלוונטי גם לניתוחים המבוצעים מסיבות רפואיות-פיזיולוגיות וגם לניתוחים המבוצעים מסיבות אסתטיות בלבד.

  ניתוח אף אסתטי

  ניתוחי אף אסתטיים הם במובנים מסוימים ההופכיים לניתוחים המבוצעים מסיבות רפואיות. בניתוח אף אסתטי המטרה והסיבה לקיום הניתוח היא אסתטית-ויזואלית, כדי לתקן את מראה וצורת האף ולא בגלל בעיה רפואית או פיזיולוגית כלשהי בתפקוד או מבנה האף. במקרים רבים, ניתוחים אסתטיים אלו נקראים גם ניתוח פלסטי באף או ניתוח פיסול אף.

  ניתוחי אף אסתטיים שמים דגש על השגת איזון בין האף ליתר מרכיבי הפנים, מטפלים בדאגות ובקשות של מטופלות ומטופלים לגבי היבטים כמו גודל האף, צורתן, פרופורציה של האף לעומת הפנים, זווית האף וכן הלאה. ניתוחים אסתטיים אלו יכולים להידרש כתוצאה מחבלה באף או פשוט מתוך הרצון למראה אסתטי משופר מבחינת המטופלת או המטופל. כמה דוגמאות נפוצות של ניתוח אף אסתטי כוללות למשל:

  • ניתוח לתוספת או הפחתת גבנונית אף.
  • ניתוח הצרת אף.
  • תיקון אף סולד מדי או בעיות אחרות של זווית האף.
  • תיקון אף שמוט.
  • ניתוח תיקון אף הסוטה יותר מדי לאחד הצדדים.
  • הקטנת נחיריים והשגת מראה סימטרי ואסתטי יותר.

  באופן טבעי והגיוני, בהתאם למטרת הניתוח האסתטי ופרמטרים שונים לגבי מבנה, סוג ואופי האף ויתר הפנים, בחלק מהניתוחים בוחרים בגישת ניתוח אף סגור והכל מבוצע דרך חלל האף, אך ישנם מקרים בהם שיטת ניתוח האף הפתוח תהיה עדיפה כדי להשיג תוצאות אופטימאליות.

  ניתוח אף פתוח – הליך כירורגי מעט מורכב יותר, אשר מתבצע על-ידי חתך העובר דרך עמודת האף ובתוך הנחיריים. חתך זה מאפשר את הרמת כיסוי העור מעל שלד האף, ובהתאם יישום שינויים מורכבים יותר. במקרה זה נותרת צלקת קטנה.

  ניתוח אף משולב – אסתטי + רפואי

  קיימים כמובן ניתוחי אף המשלבים בין הרפואי ולאסתטי, חלקם מגיעים לשילוב זה מטעמים פונקציונאליים וכדי לספק את הטיפול האופטימאלי וחלקם הופכים לטיפולים משולבים מתוך בחירה של המטופלות או המטופלים ש"אם כבר" מבצעים תיקון רפואי למערכת האף, אז גם כדאי לבצע תיקון אסתטי.

  כך לעיתים ניתוח הצרת אף או תיקון אף עקום צריך להיות משולב עם ניתוח מחיצות כדי לקבל תוצאות אידיאליות, לפעמים כדי לתקן אף סולד צריך לבצע הליך כירורגי גם על הסחוס בתוך האף, וכן הלאה עם שלל דוגמאות המשלבות בין ניתוחי אף רפואיים לאסתטיים. מכיוון שהאף הוא איבר כה מהותי ומרכזי בפנים ובכל מקרה הוא מאוד בולט, אך טבעי שגם בהליך כירורגי שמהותו תיקון בעיה רפואית של האף, יינתן דגש יחסית גדול על שמירה או קבלת מראה אף סימטרי, תקין ואסתטי – כך שלא אחת השילוב הזה מתבקש ואף נדרש.


  שאלות ותשובות

  כמה זמן אורך ניתוח אף?

  בין שעה ל-4 שעות, בהתאם להיקף השינויים המבוקש ולמורכבות ההליך הכירורגי.

  מאיזה גיל אפשר לנתח את האף?

  יש להמתין להשלמת התפתחות האף. ברוב המקרים הגדילה הטבעית מסתיימת בסביבות גיל 17. בכל מקרה לפני ביצוע ניתוח אף מתבצע אבחון מקיף ומעמיק, וההמלצה ניתנת על סמך תמונת מצב מלאה וניסיון נרחב.

  האם יש צורך באשפוז אחרי ניתוח אף?

  ההחלמה אחרי ניתוח אף משתנה בהתאם לסוג העור ולפעולות שבוצעו. בדרך כלל אין צורך באשפוז, ולאחר מספר שעות שמוקדשות להתאוששות המטופלים חוזרים לביתם. בתום הניתוח מתבצעת חבישה באזור האף עם גבס ופלסטרים, על-מנת למנוע נפיחות וזעזועים. בחלק מהמקרים יושמו בתוך הנחיריים מעין "טמפונים". התפרים והגבס מוסרים לאחר כשבוע. ייתכנו שטפי דם בצידי האף ומתחת לעיניים, וכן באזורים אחרים בפנים, במשך עד כשבועיים.

  יש לכם עוד שאלות?

  צרו איתנו קשר

  עוד במרכז

  ניתוחי חזה
  ניתוחי חזה

  חזה קטן מדי, גדול מדי, נפול ו/או א-סימטרי ניתן לשנות ביעילות ובאחוזי הצלחה גבוהים מאוד. במרכז שוורץ ארד מתבצעים ניתוחי חזה מכל הסוגים, ע"י כירורגים מיומנים וקשובים

  לפרטים נוספים
  שאיבת שומן
  שאיבת שומן

  ניתוח שאיבה מאפשר לטפל באופן ממוקד בשומן תת עורי שהצטבר במיקום מסוים בגוף ולא נעלם גם אחרי שינויים תזונתיים ואפילו כשהאדם מקפיד לבצע פעילות גופנית. ניתן לשאוב שומן מהבטן, הגב, המותניים, הצוואר, הברכיים, השוקיים, צידי החזה ועוד

  לפרטים נוספים
  ניתוח עפעפיים וגבות
  ניתוח עפעפיים וגבות

  ניתוחי עפעפיים וגבות מאפשרים להקנות לאזור העיניים מראה צעיר יותר ומושך יותר. במקרים רבים התועלת כוללת גם שיפור בשדה הראייה. ההחלטה אם לנתח את העפעפיים התחתונים, העליונים ו/או הגבות מתקבלת לאחר אבחון יסודי של רופא מומחה מנוסה

  לפרטים נוספים
  נגישות