כדי להקל על יצירת הקשר
נא למלא את הטופס הבא

  טיפול בבלוטת רוק נפוחה

  בלוטות הרוק מייצרות רוק מסוגים שונים: סרוטי (רירי) ומיימי. הרוק מלחלח ושומר על לחות הפה, אולם תפקידו לא מסתיים בחלל הפה,
  שכן הרוק למעשה מסייע בשמירה על לחות במערכת העיכול ומסייע בפירוק המזון ותנועתו בוושט – זאת על ידי סיכוך.

  ישנם 3 זוגות של בלוטות רוק גדולות בחלוקה סימטרית בפנים:

  – בלוטות מיצד האוזן (הפרוטידיות), נמצאות קדמית לאוזניים.
  – בלוטות תת-לסתיות (הסאב-מנדיבולרית), נמצאות מתחת לגוף הלסת התחתונה.
  – הבלוטות התת-לשוניות, נמצאות תחת הלשון.

  ישנם מספר הפרעות שעשויות לגרום לבלוטות רוק נפוחות: ציסטות, אבנים, חסימות, דלקות וגידולים.

  – ציסטות – הנן השכיחות ביותר. ישנן מולדות (בד"כ תת לשוניות הנקראות רנולה), או כתוצאה מחסימה של בלוטת רוק נפוחה קטנה בד"כ (אפילו מנשיכה יכולה להיגרם חסימה כזו). במקרה זה, מופיעה שלפוחית עם נוזל שקוף או כחלחל, בד"כ לא כואבת, וגדלה עם הזמן. בד"כ הטיפול מאוד פשוט, אולם לעיתים נדירות, במקרים של רנולה (ציסטה מתחת ללשון) יש להסיר את הבלוטה התת-לשונית. למידע נוסף על בלוטות רוק חסומות לחצו כאן.

  – אבנים וחסימות בצינור בלוטות הרוק – ישנן אבנים מסוידות או "שקופות" רנטגנית. אבנים יכולות לגרום לחסימה מוחלטת או חלקית של צינור הובלת הרוק לפה. דבר זה מביא לבלולטת רוק נפוחה בעת האכילה, ואף עשוי לגרום לדלקות. הטיפול בבלוטת הרוק הנפוחה במקרה זה הוא בדרך כלל די פשוט – הסרת האבן. לעיתים האבנים מצויות בגוף בלוטת הרוק. בעבר, נהגו להוציא את הבלוטה במקרים אלו, אולם בשנים האחרונות הטיפול בבלוטת הרוק הנפוחה במקרים אלו הנו באמצעות טכנולוגיה אנדוסקופית המאפשרת ניקוז של הבלוטה.

  – דלקות – דלקות בבלוטות הרוק הנן שכיחות ונגרמות כתוצאה ממגוון גורמים חיידקיים או וירליים.

  – גידולים – לרוב, מדובר על מקרים של גידולים שפירים. במקרים נדירים, מתפתח סרטן בבלוטות הרוק. זוהי מחלה נדירה ושכיחותה בישראל נמוכה.

  הטיפול בבלוטת רוק נפוחה בשל גידול כולל את הסרת גידול (באמצעות ניקור או ניתוח), הקרנה או טיפול כימותרפי.

  הצוות במרפאה שלנו מומחה בטיפול בבלוטת רוק נפוחה.

  טיפול בבלוטת רוק נפוחה יכול להיות חוויה נוחה וחיובית באם מבוצע במרכז כירורגי שוורץ-ארד. יש לנו עשרות שנות ניסיון בטיפולים מן הסוג הזה ומוניטין בינלאומי בתחום. נשמח לעמוד לשירותכם.

  לפרטים ולייעוץ צרו קשר

  03-5497368
  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות