כדי להקל על יצירת הקשר
נא למלא את הטופס הבא

  מחלות חניכיים – פריודונטיה

  קבוצת מחלות הפוגעות ברקמות התומכות בשיניים (מערכת תאחיזת השן – החניכיים והעצם).
  קבוצת מחלות אלו פחות מוכרות באופן כללי מאחר ובתחילת דרכן אינן מלוות בכאב, ולכן הסובלים מהן לרוב אינם מודעים לקיומן, עד שהמצב מחמיר ולעיתים אינו הפיך.
  הקושי באפיון המחלה ובאבחנתה נובע מכך שגם במצב של בריאות אין מראה אחיד לחניכיים, צבען יכול להשתנות מאדם לאדם, עוביין ואף צורת החניכיים באותו אדם יכולה להשתנות לאורך החיים.
  כששיווי המשקל מופר, ויש הצטברות של רובד חיידקי ואבנית עלולה להתפתח דלקת חניכיים. יש להבדיל בין מחלת חניכיים ודלקת חניכיים. דלקת חניכיים הינה מצב הפיך, המתבטא בחניכיים אדומות ומדממות, לעיתים יתלוו תסמינים נוספים כגון כאב, ריח רע. כתוצאה מאי שמירה על הגינה ביתית וחוסר תחזוקה סדירה (הכוונה לניקויים סדירים אצל שננית) תהיה הצטברות של הרובד החיידקי והאבנית שיגרמו לאותה הדלקת. אך יש לזכור כי מצב זה ניתן לריפוי, ובאמצעות שמירה על הגינה ותחזוקה ניתן לשפרו ואף למגרו.

  ישנם גורמי רקע / סיכון להתפתחות של מחלות חניכיים. אך הגורם העיקרי למחלה הוא הפלאק/הרובד החיידקי ולכן מדובר במחלה זיהומית. אותו הרובד (ותוצריו) וכן המערכת החיסונית המגנה מפניו גורמים להרס של הרקמה התומכת בשיניים (סיבי ה PDL והעצם). הדבר מתבטא בהיווצרות "כיסים" ואובדן תאחיזה של השיניים. תהליך שבסופו ללא טיפול ראוי עלול אף להביא לאובדן של אותן השיניים.
  לעיתים קיים רקע תורשתי למחלה, במצבים אלו המחלה עשויה להופיע בגיל צעיר יותר ולהתקדם מהר יותר. הרגלים מסוימים כגון עישון עלולים להגביר את חומרת המחלה. מעשנים סובלים מאובדן עצם גדול יותר, שעור חיידקים אלימים גבוה יותר, סיכון מוגבר לאובדן שינים. העישון מעלה את הסיכוי למחלה מחד ומקטין שעור ההצלחה הטיפולית מאידך. מתח נפשי מקטין את יכולת מערכת החיסון להתמודד עם הזיהומים, יש שקשרו מתח נפשי עם מצבים אקוטיים הקשורים בחניכיים (necrotizing ulcerative disease).

  מטופל הסובל ממחלת חניכיים עלול להבחין / להתלונן על שינוי במראה השיניים: פתאום הן נראות ארוכות יותר, תתכן חשיפה של שורשי השיניים ונסיגת חניכיים , התבדרות (פתיחה של מרווחים בין השיניים) , ניידות של השיניים המקשה על אכילה ונגיסה. אותו מטופל אף עלול להתלונן על שינוי במראה החניכים: פתאום החניכיים אדומות יותר , נפוחות יותר, רגישות יותר, לעיתים אף תופיע הפרשה מוגלתית (אבסס) בסמוך לשיניים. לעיתים אף יתלונן על רגישות יתר בשיניים לטמפרטורה או מגע, או שניהם יחדיו, או אף לריח רע מהפה (הליטוזיס).
  במקרים כאלו כמובן שמומלץ לפנות להיפגש עם רופא חניכיים מומחה (פריודונטיה)

  פרט לכך שמחלת החניכיים עלולה להוביל לאובדן שיניים ובעצם כך לגרום לפגיעה באיכות החיים, נמצאו מצבים נוספים המושפעים ממחלת החניכיים ולעיתים אף משפיעים על המחלה עצמה.

  סכרת: סכרת שאינה מאוזנת הינה גורם סיכון להתפתחות מחלת חניכיים. יש השפעה דו צדדית בין שתי המחלות – סכרת לא מאוזנת משפיעה על התקדמות וחומרת מחלת החניכיים וכן על הצלחת הטיפולים, ומחלת חניכיים משפיעה על האיזון הגליקמי.

  הריון ושינויים הורמונלים: בזמן הריון עקב השינויים ההורמונלים יש נטייה מוגברת להופעת סימנים של דלקת חניכיים . לרוב יחלפו מספר חודשים לאחר הלידה. כמו כן ישנם מחקרים שקשרו מחלות חניכיים לא מטופלות עם לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך.

  אלצהיימר: חוקרים בארה"ב הצליחו לבודד את חיידק ה P.g הגורם למחלות חניכיים במח של חולי אלצהיימר. חיידק זה הוא אחד החיידקים החשובים הקשורים למחלות חניכיים. בנוסף, חיידק זה מפיק חלבונים רעלנים, אשר גם הם נמצאו במח של חולי אלצהיימר. נמצאה קורולציה ברורה בין כמות הרעלנים ברקמת המח לבין כמות החלבונים הפתולוגים המיוחסים למחלת האלצהיימר. כמובן שיש צורך במחקרים נוספים.

  תרופות שונות: קיימות תרופות שונות היכולות להוביל להיפרפלזיה (גדילה) בחניכיים. התרופה הנפוצה ביותר היא תרופה לטיפול ביתר לח"ד הפועלת על Ca channel blocker. תרופות לאפילפסיה ותרופות המונעות דחיית אברים לאחר השתלה.

  אנחנו מזמינים אתכם למרכז כירורגי שוורץ-ארד לטיפול במחלת חניכיים. מרכז כירורגי שוורץ-ארד הינו מרכז מתקדם שהוקדם ע"י ד"ר שוורץ-ארד ומציע רופאים מומחים במגוון תחומים.
  ד"ר נתלי פרומקין הינה רופאה מומחית לפריודונטיה במרכז שלנו.
  לפרטים ולשיחת ייעוץ צרו קשר

  03-5497368
  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות