ציסטות ונגעים בחלל הפה

ישנה חשיבות רבה לזיהוי מוקדם ככל האפשר של כל ציסטות ונגעים בחלל הפה, כדי למנוע מהנגע לגרום נזק משמעותי ואפילו בלתי הפיך.

בהקשר זה, כדאי לדעת שלא תמיד ניתן להבחין בציסטה כשהיא בשלבים הראשוניים של ההתפתחות שלה, וכמו כן אין תחושות חריגות. ביקורות תקופתיות אצל מומחה פה ולסת מנוסה מאפשרות איתור ציסטות, ואם מקפידים על התדירות המומלצת מובטח זיהוי ובזכותו טיפול מתאים, עוד לפני שנגרמה פגיעה של ממש בחלל הפה.

במקרים אחרים, תחושת כאב מובילה את האדם למרפאת שיניים, ורצוי כזו שיש גם בה מומחים לכירורגיית פה ולסת, כך שניתן יהיה לספק מענה מקיף לכל בעיה. סימן אזהרה נוסף שמחייב אבחון מקצועי הוא שינוי בגוון החניכיים.

למרות שכיחותם הם יכולים לגרום לסיבוכים וכמו כן להעיד על בעיות בריאותיות קשות יותר מתחת לפני השטח, הם כוללים טווח די רחב של פצעים, גירויים וגידולים אשר מתפתחים בחלל הפה ומשפיעים עליו. הם יכולים לנוע מנגעים קלים ומטרידים במידה קטנה אך בהחלט יכולים גם להפוך לפצעים, ציסטות וגידולים כואבים ומטרידים מאוד ואף מסוכנים.

ליצירת קשר
ציסטות ונגעים בחלל הפה

שיטות טיפול בנגעים בפה

שיטת הטיפול הנבחרת נקבעת ע"י הרופא המטפל, שצריך להיות מומחה פה ולסת מנוסה, וכמובן רק לאחר אבחון נגע בחלל הפה בצורה פרטנית ומעמיקה, הנה כמה שיטות טיפול נפוצות ויעילות:

טיפול במקרים קלים יחסית:

  • טיפול תרופתי ייעודי לנגעים בחלל הפה ו/או לטיפול בגורם שעורר את ההתפרצות.
  • יישום מקומי של משחות וקרמים המיועדים גם להפחית את הכאב ואי הנוחות וגם לטפל במקור להתפתחות נגע בפה, במטרה לצמצמו ולהעלימו.
  • הזרקת סטרואידים או מתן טיפול סטרואידי (מקומי או סיסטמי) לפעמים מיושמים כדי להפחית את התגובה הדלקתית ולאפשר לתהליך ההחלמה להיכנס ביתר יעילות לפעולה.
  • שימוש בשטיפות פה שגרתיות בחומרים מחטאים ומטפלים ייעודיים.

טיפול במקרים קשים יותר:

כאשר התסמינים קשים יותר ו/או הסיבות לבעיה מורכבות ומסוכנות יותר, נדרשת לעיתים התערבות כירורגית כדי לטפל בבעיה עד כדי הסרה. הטיפול הכירורגי מבוצע רק על ידי כירורג פה ולסת מוסמך ומנוסה ויכול לכלול למשל:

  • כריתה מלאה של הנגע או הציסטה בפה.
  • ניקוז להקטנת הנגע/הציסטה (מרסופיאליזציה) ואז כריתה כירורגית.
  • הליך מדויק וזהיר לעקירת והוצאת נגעים שמקורם מתהליך ממאיר (סרטני).

שאלות ותשובות

מהן הסיבות להופעת נגעים בחלל הפה?

סיבה נפוצה במיוחד היא דלקת חניכיים שלא מטופלת כראוי, וכתוצאה ממנה מצטברים חיידקים רבים בין הרקמות הרכות לבין השיניים. גורם אפשרי אחר הוא חבלה פיזית בשן כתוצאה מנפילה, חבטה או תאונה, וגם פגיעה בלסת עלולה להוביל לציסטה בחלל הפה (הן בחניכיים והן בעצם הלסת או בחך). טיפול שורש לא מקצועי הוא מקור נוסף להתפתחות ציסטות.איך אני יכול/ה לדעת אם יש לי נגעים בחלל הפה?

שינוי צבע החניכיים ורקמות הפה (ללבן, אדום, חום, שחור, כחול) אינו תקין ויכול להעיד על נגעים או ציסטות בחלל הפה.
במקרים כאלה, יש להגיע לאבחון ובמידת הצורך יש לקחת דגימה לצורך אבחון נגעים בחלל הפה וטיפול.

כיצד נדע אם הנגע הנו אכן תהליך צסטי שפיר או שקיים תהליך אחר שיכול להיות גידול שפיר או לעיתים ממאיר?

יש לקחת דגימה, הדגימה תישלח למומחה אשר יאבחן באיזו תהליך מדובר ובאיזה סוג טיפול יש לנקוט. הטיפול עצמו יבוצע על ידי כירורגית פה ולסת. יש להסיר את הגורם לתהליך יחד עם התהליך הפתולוגי.

שימו לב – אבחון מוקדם שומר על בריאותכם ועשוי להציל חיים!

מהם סימני האזהרה?

לצד תסמינים וגורמי סיכון שכבר פורטו, יש עוד כמה סימני אזהרה שצריכים לגרום לכם לשים לב, להיות מודעים וללכת להיבדק. סימני האזהרה כוללים למשל:
• תחושת כאב, לא כמו כאב שיניים אלא יותר מרוכז ברקמות הפה, בחניכיים ולעיתים
בלשון.
• שינויי גוון של אזורים בפה, של פצעים וסימנים בפה או על הלשון.
• נפיחות, אדמומיות ואי נוחות בתוך חלל הפה והחניכיים.
• תזוזה לא טבעית ולא תקינה של השיניים.

מתי פונים למומחה?

בפועל תמיד יש לפנות למומחה פה ולסת לצורך אבחון. בנוסף, מועיל לגשת לבצע בדיקות מקדימות גם כשאין ממש נגעים בפה, מאחר שהרבה פעמים עוד לא רואים או מרגישים אותם אך כן ניתן להגיע לאבחנה מוקדמת ומדויקת באמצעות בדיקות שגרתיות ו/או צילומי רנטגן – האבחון המוקדם חשוב ומשמעותי מאוד!

מהם הגורמים הנוספים שמדגישים מדוע חשוב לבצע תהליך אבחון מדויק של הנגעים?

• חסימה בצינורית הניקוז של בלוטת רוק עשויה לגרום לכאבים ולתגובה דלקתית.
• לחץ נפשי מוגבר ורציף פוגע בבריאות ויכול גם לתרום להתפתחות נגעים בחלל
הפה, ציסטות ואפטות.
• סינדרומים קליניים מסוימים כוללים תסמינים של הופעת פצעים בפה.
• עישון מעלה את הסיכון להופעת פצעים.
• זיהום פטרייתי שאינו מטופל עלול, בין היתר, לעודד צמיחת נגעים אוראליים.
• ידוע כי טיפולים כימותרפיים מעלים את הסיכון והשכיחות של התפתחות פצעים
ונגעים שונים בחלל הפה.
• סרטן – לעיתים נגעים בפה הם חלק מתהליך סרטני ממאיר, בעיקר סרטן הפה והלוע / סרטן חלל הפה.

יש לכם עוד שאלות?

צרו איתנו קשר

עוד במרכז

עקירות כירורגיות
עקירות כירורגיות

ישנם שני סוגי עקירות שיניים: עקירות פשוטות ועקירות מורכבות וכירורגיות. העקירות הפשוטות מבוצעות בשיניים שכבר צמחו ושניתן לראות אותן בתוך חלל הפה. עקירות כאלה לרוב יתבצעו בהרדמה מקומית וללא בעיות או הפתעות במרכז הכירורגי שלנו. העקירה תתבצע על ידי אחד הרופאים המומחים שלנו בעזרת מלקחי חילוץ (צבת מיוחדת).

לפרטים נוספים
טיפולי שורש - אנדודונטיה
טיפולי שורש - אנדודונטיה

טיפולי שורש מתקדמים ומדויקים על בסיס אבחון מקיף ובאמצעות ציוד משוכלל, הכולל מיקרוסקופ, מכשירים לשטיפת תעלות השורש, מחטים ייעודיות לסילוק רקמות נגועות ועוד

לפרטים נוספים
אסימטריה בפנים
אסימטריה בפנים

א-סימטריה בפנים ניתן לתקן באמצעות הליך משוכלל שנשען על אמצעים דיגיטליים מתקדמים, ועל הבקיאות הרבה של מומחה לכירורגיית פה ולסת. התיקון הוא באמצעות ניתוח אורותוגנטי שכל ההכנות לקראתו מתבצעות על מודלים בתלת מימד של הלסתות

לפרטים נוספים
נגישות