03/03/20

שתל דנטלי שלא נקלט: מה עושים במקרה כזה?

מתוך התוכנית הפרופסורים

מה הוא כישלון שתל דנטלי?

השורש הדנטלי הוא תחליף לשורש השן, עליו יושב מבנה וכתר. השתל עצמו הוא מבנה שנמצא בתוך העצם ומכסים אותו עם חניכיים. באופן טבעי, שתל נתון לאותן צרות כמו ששיניים נתונות וכמו שיש לנו מחלת חניכיים סביב שיניים יכולה להתפתח מחלת חניכיים סביב שתלים. אנחנו קוראים לזה "Peri Implantitis" הכפירוש הוא implant שתל Peri סביב, דלקת חניכיים סביב השתלים. כשיש דלקת חניכיים שבהתחלה היא רק בחניכיים ולאט לאט היא חודרת לתוך העצם ואז היא גורמת בעצם להיחלשות של המאחז של השתל ולאובדן השתל.

השתל כמו שן הולך לאיבוד?

השתל עצמו, בניגוד לשן, יושב בתוך הלסת בצורה הדוקה לחלוטין, בניגוד לשן שיש רקמת חיבור עדינה שמשמשת כמעין "בלם זעזועים" אנחנו (הרפואה) עוד לא יודעים לחכות את התפקוד הזה. ולכן השתל ישאר יציב בפה כמעט עד אובדן מוחלט של תמיכת עצם. עוד על שתלים דנטליים

אין סימנים מקדימים שמספרים על שתל דנטלי?

יש, אבל לא תמיד האדם חש אותם. לכן, צריך מעקב ובדיקות של רופא, אותו אחד שעה את השתל או זה שהתחקין את השתל. יש סימנים כמו כיס וכו' שאפשר לזהות את זה.

מה ההשלכות של שתלים שנכשלים?

חשוב להבין מה הוא שתל שנכשל ואחרי שהוא נכשל מה הן ההשלכות.
ברגע שהעצם נאכלת/נספגת סביב השתלים, היא יכולה לפגוע גם באזורים סמוכים כמו שתל סמוך, אם יש שיניים סמוכות. אבל יותר גרוע, נניח שזה השתל היחיד בפה אנחנו מאבדים את העצם ואם השתל בסופו של דבר יצא או הוצא או יצא איבדנו "מכתש" גדול של עצם סביב השתל.

האם יש אנשים שהם בסיכון יותר גבוה מאחרים לכישלון של שתל דנטלי?

בהחלט.
עישון הוא הגורם מספר אחד לאובדן שתלים (גם לשיניים) גורם מספר אחד לאובדן שתלים! בעצם העישון מכבה את תמרורי אזהרה יש פחות דימום, יש פחות אספקת דם לאזור. סכרת לא מאוזנת גם עלולה לגרום לכשלון שתלים וישנם תרופות, במיוחד תרופות שניתנות עכשיו לנשים לאחר גיל המעבר שמכילות חומרים למניעת בריחת סידן, מסוגים שונים, זה נקרא "ביספוספונטים" עלולים להיות מסוכנים מאד במצב של דלקות סביב שתלים ולאובדן העצם סביב השתלים שזה בעצם נמק בעצם.

מה חשוב למי שמגיע להשתלה דנטלית לדעת על הרופא שלו?

רופא שיניים זכותו לבצע שתלים. אני חושבת שרופא שיניים כללי צריך לעשות הכל בתחום המעטפת של הידע שלו, זאת אומרת שהוא צריך לרכוש את הידע. אבל במקרים בהם יש דרגת סיכון גבוהה או כאשר כמות העצם היא מעטה או כאשר יש איזשהו קושי עדיף שזה יהיה מומחה לכירורגיית פה ולסתות או מומחים לפריודונטיה.