24/01/24

פרנקטומי: לשון קשורה

לשון קשורה היא תופעה יחסית נפוצה, אשר לרוב מטופלת בתינוקות ופעוטות כי אלו הגילאים שבמקרם רבים הבעיה מתגלה ומטופלת, אך התופעה גם קיימת אצל ילדים ומתבגרים ואפילו יש לא מעט מבוגרים המגלים אחרי שנים, שהם סובלים מאותה התופעה במידה כזו או אחרת. הליך פרנקטומי (Frenectomy)  הוא הליך הרפואי לטיפול בבעיה וקבלת טווח תנועה תקין ופונקציונאלי של הלשון.

נציין כי הליכי ניתוח פרנקטומי הם גם אלו המשמשים במקרים רבים לטיפול ותיקון בבעיה של שפה קשורה, אך כאן נתמקד רק בלשון ובהליך של תיקון וחיתוך לשון קשורה, עם דגש דווקא על מטופלים שאינם תינוקות או פעוטות.

 

פרנקטומי: לשון קשורה

מה זו לשון קשורה?

בבסיס העניין מדובר על תופעה שבה החלק התחתון של הלשון מחובר יותר מדי או בצורה שאינה אופטימאלית לתחתית הפה, ה"קשירה" הלא תקינה נעשית על ידי קרום חיבור הנקרא פרנולום, אשר אמור להיות קצר מספיק כדי שלא להגביל את התנועה המלאה והחופשית של הלשון בחלל הפה והחוצה ממנו.

מה הביטוי הפיזי ובעיות התפקדויות כתוצאה מכך?

הביטוי הפיזיולוגי של הלשון הקשורה יכול להיות בכמה וכמה אופנים ודרגות חומרה. אלו בעיות שפוגעות בתפקוד התקין והמלא של הלשון, מה שיכול לגרום לבעיות ביניקה של תינוקות, בעיות אכילה ודיבור בפעוטות, אי נוחות כללית ו/או בעת אכילה, פגמי ודיבור ואפילו לבעיות בעת התנשקות כאשר התופעה פוגעת בילדים ומתבגרים. נאמר שהבעיה שכיחה יותר אצל בנים, אך בהחלט קיימת גם אצל בנות.

 

ניתוח פרנקטומי לחיתוך לשון קשורה

 תיאור ההליך אצל תינוקות ופעוטות

כאמור, מדובר על תופעה יחסית נפוצה ואשר ברוב המקרים מתגלה ומטופלת כבר בימי החיים הראשונים או בתקופת הפעוטות. במקרים אלו, ההליך הרפואי הוא בעיקרו ביצוע של חתך מדויק ועדין – לעיתים קרובות אפילו לא צריך הרדמה – של רקמת החיבור המחברת את הלשון לרצפת הפה. במקרים הנפוצים והפשוטים וכאשר המטופל הוא תינוק או פעוט קטן, ההליך אורך זמן קצר מאוד וההחלמה ממנו מהירה ופשוטה למדי.

 

פרנקטומי: לשון קשורה
קרדיט: שוורץ ארד

לשון קשורה בילדים, מתבגרים ומבוגרים

ישנם לא מעט מקרים בהם בעיית הלשון הקשורה אינה חמורה מאוד ולכן אינה מתגלה בתקופת החיים הראשונה, אלא רק כאשר הילד כבר גדול יותר ובהחלט האבחון גם קורה בגילאי הבגרות. לשון קשורה אצל ילדים גדולים ומבוגרים בהחלט ניתנת לטיפול ובהצלחה רבה, אך זהו מצב יותר מורכב המצריך יותר תשומת לב והתייחסות לכמה פרמטרים נוספים. לכן ניתוח פרנקטומי אצל ילדים גדולים יותר, מתבגרים ומבוגרים הוא יותר ארוך ומצריך שקלול של היבטים נוספים לעומת ההליך בתינוקות ופעוטות – מכאן שיש חשיבות גבוהה יותר לבחירה במקום הנכון והמקצועי ביותר לביצוע ההליך!

בחירה ברופא ובמרפאה הנכונים לביצוע הליך ניתוח לשון קשורה בילדים, מתבגרים או מבוגרים גם יאפשר צמצום מהותי של תופעות הלוואי בהתרת לשון קשורה – אשר בביצוע נכון ותוצאות טובות יכולות להסתכם במעט אי נוחות וכאבים קלים וקלים לניהול בעזרת משככי כאבים ומאכלים קרים.

בהליכי פרנקטומי אצל מטופלים שאינם תינוקות ופעוטות, לעיתים חיתוך פשוט ומהיר עם מספריים של רקמת החיבור אינו מספיק ויש, למשל ליישם את החיתוך בדיוק רב יותר עם לייזר ייעודי ותפרים נמסים. כמו כן, בגילאים מבוגרים יותר, ההמלצה היא לשלב את טיפול הלשון הקשורה עם טיפולים סדירים של ריפוי בדיבור ו/או ריפוי בעיסוק – כדי ללמד את הפה ואת המטופל לתפקד ולדבר נכון לאחר תיקון בעיה שהייתה קיימת בצורה כזו או אחרת במשך הרבה שנים.