29/02/24

שפה קשורה

שפה קשורה היא מצב שבו רקמת העור שבתוך השפה העליונה מחוברת לחניכיים בצורה המונעת תנועה תקינה ומלאה לחלוטין של השפה העליונה. בעוד שזוהי בעיה שלרוב מאובחנת ומטופלת אצל תינוקות ופעוטות, היא בהחלט קיימת גם בגילאים מאוחרים יותר ויכולה להוות אתגר, לכן רצוי לטפל בבעיה בלי קשר לגיל בו היא מאובחנת.

נבחן את מהות התופעה והבעיה של שפה עליונה קשורה, כאשר נתמקד במקרים הנדירים והמורכבים מעט יותר בהם הבעיה מתגלה ומאובחנת בגילאים מעבר לשנות החיים המוקדמות ביותר.

 

שפה קשורה

הבנת התופעה

שפה עליונה קשורה (באנגלית התופעה נקראת Tied Lip או Lip Frenulum) יכולה להתבטא בכמה דרגות חומרה וביטויים פיזיים, ממצב שבקושי נראה או מורגש ועד מצבים חמורים יותר בהם השפה הקשורה לחניכיים יוצרת מגבלה משמעותית לתנועת השפה העליונה.

לכולנו יש רקמה דקה וקטנה המחברת את פנים השפה העליונה לחלק החיצוני של החניכיים, רקמה זו נקראת המיתר השפתי מקסילארי. טיפול התרת שפה קשורה נדרש כאשר המיתר הזה עבה מדי, מתוח מדי או קצר מדי.

בעיות פוטנציאליות

תופעות אלו גורמות למוגבלות תנועה של השפה העליונה ומכאן עשוי להוביל למגוון בעיות ביניקת חלב בתקופת הינקות, בעיות אכילה, בעיות דיבור, בעיות בהיגיינה דנטלית, היווצרות רווח גדול בשיניים וכו' בגילאים מבוגרים יותר.

 

לרוב מאובחן ומטופל בפעוטות – אבל גם בגילאים מבוגרים יותר

כאמור, ברוב המקרים, אבחון של שפה קשורה ואי לכך גם ביצוע הליך כירורגי מתאים נעשה בגילאי הינקות והפעוטות, בדרך כלל כי התינוק מראה סימנים של קשיים ביניקה – בגלל אותה מוגבלות תנועה של השפתיים שבמקרים הרלוונטיים מונעת היצמדות טובה מספיק לפטמה.

באופן כללי, כאשר הבעיה מתגלה ומאובחנת אצל תינוקות ופעוטות, ההליך הטיפולי הוא קל וקצר יחסית לעומת מקרים בגילאים מאוחרים יותר. בתינוקות, הליך של התרת שפה קשורה, הנקרא גם פרנקטומי, מבוצע במהירות רבה ועם אלחוש מקומי, כאשר מבצעים חתך קטן, עם סכין או לייזר מדויק, כדי לשחרר את השפה הקשורה מדי, מה שמאפשר תנועה משופרת ותקינה ולרוב גם שיפור ניכר ביכולת ההנקה.

שפה קשורה בילדים גדולים יותר ומבוגרים – אתם לא לבד!

אך כאמור, יש גם מקרים בהם בעיית השפה הקשורה "מתפספסת" בתקופת החיים המוקדמת, בין אם כי היא לא הייתה חמורה במיוחד, כי התינוק לא ניזון מהנקה טבעית, תקלת אבחון או מסיבות כאלו ואחרות.

יש מקרים בהם הבעיה מתגלה בגילאי הילדות המאוחרים יותר, יש מקרים בהם היא מאובחנת בגיל ההתבגרות ובהחלט יש גם מבוגרים המגלים ומאובחנים אחרי הרבה שנים שהם סובלים מכך וזקוקים לניתוח חיתוך שפה קשורה.

 

שפה קשורה

 

פרנקטומי: לשון ושפה קשורה והקשר ביניהן

שתי בעיות רפואיות דומות, אשר לא אחת יוצרות גם בלבול בקרב הורים ואנשים, הן לשון קשורה לעומת שפה עליונה קשורה. אלו בעיות שונות, אך גם דומות במהותן וגם דומות באופן הטיפול. לשון קשורה היא מצב בו המיתר המחבר את הלשון לתחתית הפה מתוח או גדול מדי, מה שפוגע בתנועתיות הלשון ומצריך ניתוח פרנקטומי לחיתוך מיתר הרקמה. זאת בדומה למה שכבר הסברנו לגבי השפה הקשורה. גם בהקשר ללשון, זהו מצב המאובחן ומטופל לרוב בתינוקות ופעוטות, אך אשר קורה ומאובחן גם בגילאים מאוחרים יותר.

 

ניתוח חיתוך שפה קשורה

ראשית כל, אפילו אם הילד שלכם או אתם חיים עם שפה עליונה קשורה כבר שנים, עדיין בהחלט צריך וניתן לתקן זאת בעזרת הליך מקצועי, מדויק ומותאם אישית. ללא טיפול, הבעיה עשויה לגרום לבעיות דנטליות כמו שיניים עקומות או עם רווח גדול מדי בשיניים החותכות העליונות, פגמי דיבור, קשיי אכילה וכיוצא באלו.

ניתוח חיתוך שפה קשורה כולל חיתוך מדויק של הרקמה כדי לשחרר אותה ולאפשר תנועה תקינה ומלאה של השפה העליונה.

במיוחד בגילאים מבוגרים יותר, כאשר ההליך מעט מורכב יותר ומחייב התחשבות בפקטורים נוספים שאין בתינוקות, יש חשיבות מכרעת לביצוע שלו ע"י רופאים מקצועיים ומנוסים ובמרפאה מתקדמת ומתמחה בטיפולים אלו ובטווחי גילאים גדולים יותר.